Description

Vilkėno dvaro sodyba

Švėkšnos apylinkės turtingos ne tik bažnyčia ir to paties pavadinimo dvaru: vos už keletos kilometrų į šiaurę nuo miestelio, Vilkėno kaime, galime rasti ne mažiau įspūdingą ansamblį. Taipogi Pliateriams priklausiusioje Vilkėno dvarvietėje, naujai rekonstruoto parko apsuptyje, 1880-1897 m. buvo pastatyti ir nauji neorenesansiniai rūmai. Nors iš klasicistinio periodo čia galima įžvelgti stačiakampį planą, tačiau rūmų asimetrija, šoniniai rizalitai ir aukštas apžvalgos bokštas – jau istorizmo laikotarpio žymės.

Abu didieji fasadai beveik identiški: pagrindinį tūrį architektas „įrėmino“ šonuose esančiais rizalitais. Vis tik  pagrindiniame fasade šią simetriją ardo viename jų įkomponuotas pagrindinis įėjimas bei virš jo esantis balkonas. Balkono baliustrada atsikartoja ir ties vidurine fasado dalimi, tarp rizalitų pirmajame aukšte įkomponuotoje terasoje. Fasadų kompozicijoje laikomasi orderio principų, pirmasis aukštas išryškinamas rustika, o rizalitų antrieji aukštai paįvairinti sudvejintais piliastrais. Puošniausia dalis – voliutomis ir augaliniais motyvais išryškinami frontonėliai, kuriuose įkomponuota giminės heraldika. Rūmų simetriją ardo ir belvederinis bokštas – būdingas istoristinio laikotarpio dvarų elementas. Bokšto viršutinis tarpsnis išsišauna virš pagrindinio rūmų tūrio, paversdamas jį pagrindiniu statinio akcentu: ant aptvertos stogo terasos įrengta apžvalgos aikštelė.

Pokariu, kaip ir daugelis dvarų, Vilkėno rūmai buvo paskirti visuomeninei funkcijai – čia buvo įsteigti vaikų namai, o vėliau internatas; interjerai sunyko. Tačiau viduje vis dar galima išvysti kai kuriuos prašmatnumo likučius: čia vis dar išlikę neorenesansinių ir neobarokinių lipdinių fragmentai, o buvusią svetainę tebedengia medinės kesoninės lubos. Išlikę čia ir laiptai bei sienas skaidantis arkų ritmas.

Kaip tiksliai dvaro egzistavimo laikais atrodė Arklidžių pastatas šiandien pasakyti sunku, nes nėra išlikusių fotografijų. Žinoma tik, kad pastatą 1958 m. pritaikant mokyklai, vidurinioji jo dalis buvo perstatyta į dviaukštę. Vienaip ar kitaip, šiandien pastato rizalito architektūrinė išraiška suteikia jam supaprastinto klasicizmo išvaizdą, o tai šeštąjame dešimtmetyje buvo būdinga ir supaprastinant impozantiškus stalinistinės architektūros pastatus. Paminėtini ir neoklasicistiniai ansamblio vartai, akcentuojami dviejų rustu puoštų šoninių įėjimo arkų su masyviais antablementais.

Detail

360° Virtual Tour