Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
XIX a. gale iš Vokietijos į tuometę Rusijos imperiją atėjo vieną įdomiausių istorizmo atmainų: vadinamasis šveicariškas stilius. Įkvėptas tradicinių alpių regiono namų – šalė, didžiąja dalimi jis plito kurortinių bei priemiestinių vilų architektūroje, kur palaipsniui įgavo vis sudėtingesnes ir impozantiškesnes formas. Visai netoli Palangos tilto galima išvysti kone įspūdingiausią pavyzdį vėlyviausios šios stiliaus stadijos, kuriai buvo būdingos sudėtingos, dekoratyvios architektūrinės formos. Tai – Vila „Anapilis“, neseniai restauruota į savo tarpukarinę būklę.
Kaip ir visų seniausiųjų miesto pastatų, Vilos atsiradimas tapatinamas su tuomečių Palangos šeimininkų Tiškevičių vardu. Sofijai Tiškevičienei priklausiusi vila atsirado XIX ir XX amžių sandūroje ir iš pradžių buvo pakrikštyta savininkės garbei. Tarpukariu šis pastatas buvo pradėtas sieti su kitu, ne ką mažiau šalies istorijai svarbiu vardu – „Sofiją“ nusipirko broliai Vailokaičiai ir ši buvo pritaikyta masiškesnio poilsio bei pramogų reikmėms. Būtent tuomet vila gavo ir dabartinį pavadinimą. Trečiajame dešimtmetyje pastatas buvo praplatintas, kiek pakito ir jo tūriai bei architektūrinė raiška. Dingo dalis pirminės kompozicinės idėjos: buvo pristatyta papildoma antrojo aukšto dalis; dingo dalis stiliui būdingų atvirų galerijų.
Kaip ir nuo pat pradžių buvo būdinga šiam architektūros „požanriui“, čia mes vis dar galime įžvelgti kiek paslėptą tradicinį stačiakampį, žemo stogo alpiškojo namo tūrį, kuriame akcentuojamos pakraigės konstrukcijos. Kurortuose statyti šveicariško stiliaus pastatai būdavo itin puošnūs, tai dar labiau išryškėjo vėlyvajame periode, kai kurių architektūros istorikų įvardinamu kaip „pasakų stilius“. „Anapilyje“ to laikotarpio eklektiškos tendencijos ryškiai atsispindi: pastatas daugiatūris, sudėtingos kompozicijos, įgijęs net keleto formų bokštelius, kurių piramidiniai – paįvairinti gausiu drožybiniu dekoru pakraigėse. Fasadai taip pat papildyti ir savotiška fachverkinių konstrukcijų imitacija. Dėl įvairovės, „Anapilį“ verta palyginti su netoliese Tiškevičių statytomis „Romeo“ ir „Džiuljetos“ vilomis, kurios, nors ir atsirado panašiu metu, tačiau yra kur kas artimesnės ankstyvajam šveicariškajam stiliui.