Description
Ohel Jaakov choralinė sinagoga
XIX a. antrojoje pusėje į sinagogų architektūrą atėjo pokyčiai: nusistovėjusios normos kito, o įsigalėjus istorizmui žydų maldos namų išraiškoje buvo naudota daug iki tol nebūdingų detalių. Kai kada pastatuose netgi būdavo perimami tam tikri elementai iš krikščionių bažnyčių. 1872 m. Kauno pirklys Levinas Minkovskis pastatė naują sinagogą, kuriai mūsų dienomis buvo lemta likti vienintelei veikiančiai iš buvusių dešimčių Kauno žydų šventovių.
Istorizmo vėjai į sinagogos architektūrą įnešė neobarokinę išraišką, atspindinčią ne tik fasadų ritmuose, tačiau ir priekinio fasado frontone. Pastarasis, iš šonų papildytas voliutomis, perauga į nedidelį stačiakampį bokštą: tai ne vienintelis akcentas, tarsi pasiskolintas iš katalikų bažnyčių. Pastatas iš galo pratęsiamas siauresne dalimi, primenančia stačiakampę apsidę. Ir vis tik bet kokį panašumą į krikščionišką šventovę tarsi nubraukdavo unikaliausias pastato išorės bruožas, mūsų kraštuose itin retai sutinkamas taip vadinamojo mauriškojo stiliaus atgarsis – į apačią siaurėjantis, skritulį primenantis kupolas. Deja, pastarasis buvo prarastas II-ojo pasaulinio karo metais ir šiandien kupolas gerokai kuklesnis. Mauriškasis stilius to meto sinagogų architektūroje paplito iš Pirėnų pusiasalio – jis buvo tapatinamas su vadinamuoju žydų aukso amžiumi viduramžių Ispanijoje.
Apsidę primenanti galinė sinagogos dalis panaudota įrengti Aron Kodešui – vienai iš dviejų švenčiausių sinagogos vietų, kur saugoma Tora. Ši dažniausiai būdavo itin puošni, ne išimtis ir kauniškė – kontrastuojantį šviesių ir tamsių spalvų derinį iš dalies taip pat galima priskirti mauriškojo stiliaus įtakai. Kita svarbiausia sinagogų dalis – Bima, pakyla Toros skaitymui, Kauno choralinėje sinagogoje palyginti kukli, tačiau virš jos vėliau buvo įrengtas švieslangis. Kaip ir būdinga, antrajame aukšte iš trijų pusių sinagogą supa vadinamosios moterų galerijos. Kesoninės lubos, kaip ir kai kurios sienų dalys, dekoruotos sinagogoms būdingais tapybiniais bei reljefiniais dekoro elementais.
Detail