Description

Namas S. Daukanto g. 25

Nors moderno (secesijos) stilistikos mada architektūroje gyvavo pakankamai neilgai, tačiau Vilniuje ji spėjo palikti savo žymę. Visai kita situacija tuomet tvirtovės miestu buvusiame Kaune – čia buvo pastatyta vos keletas statinių, kuriuos galima priskirti kaip turinčius XX amžiaus pradžios dvasią atspindėjusios stilistikos bruožų. Ryškiausias jų – Grigorijaus Michelsono namas, 1910 m. pastatytas dabartinių S. Daukanto g. ir Vienybės aikštės kampe. Savininkas pastatą statė kaip prabangų nuomojamų butų namą, kurio kiekviename iš aukštų buvo įkurti erdvūs apartamentai.

Pagrindiniu laikytinas rytinis fasadas, kuriame akcentuojamas dviaukštis erkeris su iš jo abiejose aukštuose ir abiejose pusėse išeinančiais balkonais, juostais bendrai pastato stilistikai būdingomis geležinėmis tvorelėmis. Kiek iš bendros fasado plokštumos išsikišusios ir šoninės fasadų dalys, kuriančios veržlumo įspūdį vertikaliomis juostomis paryškintais piliastrais ir užbaigiamos apvalėjančiais frontonėliais su trimis nišomis. Ryškiausias stilistinis akcentas – viršutinis moderno architektūrai būdingo skaidymo erkerio langas; nedidelė, tačiau subtili detalė yra iš erkerio šonų kylantys nedideli, užapvalinti karnizai. Pakankamai griežta fasado simetrija kiek ardoma kairiojoje pusėje įrengto pagrindinio įėjimo su kukliomis, tačiau taipogi stilistiškai pritampančiomis durimis. Šiaurinis fasadas kiek paprastesnis, sudarytas iš langų ir piliastrų ritmo: pastarieji yra panašūs į pagrindiniame fasade esančius, tačiau varijuoja savo pločiu.

Itin turtingas yra namo interjeras: čia išlikę daugybė secesijai būdingų elementų, kaip antai augaliniu motyvu dekoruotos laiptų tvorelės, sudėtingo, organiško skirstymo laiptinės langai su išlikusiais vitražų elementais; durys bei jų apvadai. Išlikę ir secesinių geometrinių bei augalinių raštų lubų karnizai bei lubų šviestuvų rozetės. Pastatas buvo du kartus restauruotas – dalinai 1993 m. ir per 2015-2016 m. rekonstrukciją, nuosekliai sutvarkant visus išlikusius architektūrinius elementus.

Detail

360° Virtual Tour