Description

Namas Puodžių g. 11

Nors šis namas statytas XVIII-XIX a. sandūroje, tačiau tiek didysis 1854 m. Klaipėdos gaisras, tiek ir karų nuostoliai lėmė tai, kad šiandien tai – vienas seniausių miesto pastatų. Tuomečiame priemiestyje buvusį pastatą XIX a. valdė mėsininkas Gotfrydas Šeinverderis. Pastatas bent kelis kartus keitė funkciją, kol tarpukariu įgavo visuomeninę paskirtį – čia buvo įkurtas Ligonių kasų filialas. Nors pati pastato paskirtis keitėsi, tačiau visuomenės reikmėms pastatas tarnauja iki šiol.

Pastatas elementarių klasicistinių formų. Jame matome epochai charakteringą simetriją ir fasadų kompoziciją. Šoninės bei centrinė fasadų dalys akcentuojamos ne tik ištraukimu iš bendros fasado plokštumos, tačiau ir kitu spalviniu sprendiniu. Dar vienas laikmečio bruožas – itin aukštas cokolinis aukštas bei link pagrindinio įėjimo vedantys masyvūs, dvipusiai laiptai. Viduriniojo rizalito kompoziciją dar paįvairina šiek tiek įgilinta centrinė jos dalis, kurios pirmame aukšte – įgaubtas portalas su išlikusiomis senosiomis durimis. Pastatas horizontaliai skaidomas dviejų karnizo juostų, kurių viršutinioji – profiliuota, taip pat įrėminanti ir trikampį frontoną su pusapvaliu, smulkaus skaidymo langu. Papildomų dekoro detalių čia nedaug: pirmojo aukšto langus rizalituose išskiria kuklūs sandrikai, o portalo šonus žymi nedideli karnizėliai.

Įdomu, kad gausią vėlesnę miesto plėtrą išstovėjo ir pastato šiaurinėje pusėje esantys masyvūs vartai iš trijų segmentų. XXI a. pradžioje pastatas buvo restauruotas: viduje taip pat galime išvysti keletą detalių, menančių senuosius laikus. Nors įspūdingiausias jų – lenkti ąžuoliniai laiptai, tačiau čia taip pat yra išlikę ir autentiškų durų apvadų dekoro dalių.

Detail