Description

Vidiškių dvaro sodybos rūmai

Vidiškių dvaro sodybos ansamblis iškilo XVIII a. antrojoje pusėje – XIX amžiuje. Pirmą kartą šis objektas paminėtas 1782 metais, kai tuometinis dvaro savininkas N. Ragoža iš Vilniaus vyskupijos gavo leidimą dvare statyti koplyčią. Dvare buvo 19 ūkinių ir gyvenamų pastatų: vienaukščiai mediniai klasicistinio stiliaus bruožų turintys dvaro rūmai, 6 dvaro darbininkų gyvenamieji namai, malūnas, pirtis, daržinė, 5 tvartai, kluonas, kalvė, svirnas, ledainė. Sodybos šiaurinėje dalyje suformuotas reprezentacinis kiemas su parteriu. Reprezentacinę zoną formuoja rūmai, oficina ir ledainė. Ne visi kompleksą sudarę pastatai išlikę iki šių dienų: vakarinėje sodybos pusėje buvo tarnautojų namas, o pietrytinėje pusėje prie Varnio ežero stovėjo ūkinis ir gamybinis kiemas su malūnu, spirito sandėliu ir dabar atrestauruotu bravoru. Dvaro sodybos siluete kaip ryški dominantė aukštingumu išsiskyrė rūmai, kiti pastatai išsidėstę žemėjančia tvarka. Sovietinės okupacijos pradžioje, 1940 m. dvaras nacionalizuotas, čia įsikūrė apylinkės tarybos raštinė, kultūros namai, biblioteka, telefonų stotis.

Vėlyvojo klasicizmo formų rūmai pastatyti XVIII a. antrojoje pusėje. Pastatas stačiakampio plano, vieno aukšto, su rūsiu, tik centrinė dalis iškilusi per du aukštus. Pagrindinis pastato architektūrinis akcentas – keturiomis korintinėmis kolonomis paremtas portikas pagrindiniame fasade. Išryškintas puošnus per abu pastato aukštus iškilęs portikas, žymintis pagrindinį įėjimą į pastatą – ryškus klasicizmo bruožas. Galiniame pastato fasade dominuoja šešių metalinių vamzdžių laikomas atviras antrojo aukšto balkonas. Tai jau vėlesnio laikotarpio stilistinis intarpas. Balkonas įrengtas maždaug 1930 m. – iki tol iš antrojo aukšto buvo išėjimas į mažą balkonėlį.
Vidaus erdvės buvo išdėstytos klasicizmo stiliaus dvarų interjerui būdinga anfiladine tvarka –kambariai pereinami. Kaip vėlesnių rekonstrukcijų pasekmė susiformavo mišri planinė struktūra.

Rekonstrukcijos metu atkurtas erdvus holas, pora ištaigingų pokylių salių, autentiškai įrengti 20 svečių kambarių, jauki biblioteka. Rūmų kambariai apstatyti baroko, rokoko ir ampyro stiliaus baldais. Pietinėje rūmų pusėje yra vienas gražiausių terasinių parkų Lietuvoje, unikalus tuo, kad apsuptas tvenkinių, turi išlikusią šimtamečių tuopų alėją, nusidriekusią ties Varnio ežeru.

Detail

360° Virtual Tour