Description

Klaipėdos celiuliozės fabriko pastatų komplekso antrasis administracinis pastatas

Pačioje XX a. pradžioje tuomet menkai apstatytoje Klaipėdos pietinėje dalyje atsirado įmonė, per ateinančius dešimtmečius tapusi vienu didžiausių miesto fabrikų – Klaipėdos celiuliozės ir popieriaus fabrikas. Kaip ir kiekvienam fabrikui, Zellulosefabrik Memel A.-G. buvo reikalingas ir administracinis pastatas. Šiai bei kitoms reikmėms išpildyti apie 1900 m. prie gatvės atsirado du iš pažiūros kontrastingi, tačiau ansambliškai puikiai tuomet vyravusias gyvenamosios bei privačios administracinės architektūros tendencijas atspindintys pastatai, kuriuose, manoma, buvo įrengti ir kai kurių valdybos narių butai.

Pirmojo pastato architektūra būdinga medžiagų stiliui, tačiau jį išskirtiniu daro būtent dešiniosios pusės antstatas: fachverkinės arkitektūros „inkliuzas“ atspindėjo vadinamojo „tėvynės stiliaus“ tendencijas, kiek stilizuojant ir pačią medinę konstrukciją. Tai ir kito reiškinio rezultatas: miesto ribose statyti fachverko statinius jau buvo uždrausta, o išimtys buvo taikomos tik nedideliems jo fragmentams pastogėse ar frontonuose, daugiausiai – kaip dekoratyvinis elementas. Kaip ir būdinga minėtajam stiliui, mezoninas ir švieslangio bokšteliai akcentuojami kiek jugendiškomis piramidinėmis smailėmis. Jugendo įtaka jaučiama ir kone žaismingiausiame pastato akcente: netolygiame langų išdėstyme pagrindinį įėjimą gaubiančioje nišoje. Viduje yra išlikusių autentiškų grindų plytelių, su laikmečiui būdingais raštais.

Antrasis pastatas –  išgrynintas, tačiau palyginti konservatyvus jugendo (moderno) stiliaus pavyzdys, būdingas krašte statytiems gyvenamiesiems namams. Geometrizuoti, fasadus skaidantys raštai, užapvalinti frontonai su skaidymą pratęsiančiomis iškišomis, ant jų esantis reljefinis dekoras: visa tai – puikūs tuomečių naujųjų madų statyboje atspindžiai. Iš fasadų sąkirčio, nuo nusklembto kampo tarsi organiškai išauga pagrindinis pastato akcentas – aštuonkampis bokštelis su sudėtingos formos, dvitarpsne smaile su kiaurapjūviu dekoru paįvairinta medine pauze. Abu pastatai sudaro puikų reprezentacinį fasadą už jų slypinčiam vienam įspūdingiausių pramoninio paveldo pastatų Lietuvoje – pačiam fabrikui, kurio architektūrinis sprendimas, kaip ir būdinga, kur kas utilitaresnio „medžiagų stiliaus“ panaudojimo pavyzdys.

Detail